Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálna stránka obce Vyškovce nad Ipľom

Symboly obce

                                        Erb obce Vyškovce nad Ipľom

Najstaršia písomná zmienka o stredovekých Vyškovciach nad Ipľom sa zachovala v archívnych dokumentoch, pochádzajúcich z r. 1266, kedy sa spomína pod pomenovaním WYSK. Začiatkom 14. stor. je tu doložený hrad. Obec patrila viacerým šľachticom, od ktorých ju r. 1256 získal kráľ Belo IV. Ondrej III. ju však r. 1296 venoval Čákyovcom a od tých čias bola obec vo vlastníctve viacerých šľachtických rokov.
Z hľadiska symboliky obce je dôležité, že v obci stál začiatkom 14. stor. gotický kostol, zasvätený sv. Margite. Stavebné zvyšky tohto kostola boli použité pri stavbe nového kostola, postaveného r. 1700.

Erb, pečať a vlajka tvoria trojicu základných symbolov obce. Na tvorbu každého z nich sa vzťahujú osobitné heraldické (náuka o erboch), vexilologické (náuka o vlajkách) a sigilografické (náuka o pečatiach) zákonitosti, pravidlá a zvyklosti.

Východiskom erbu obce Vyškovce nad Ipľom je symbol – atribút patrónky kostola a obce – sv. Margity. Je ním, okrem iného – kríž, zdobený perlami. Týmto krížom totiž, podľa legendy, zvíťazila nad drakom a samotné perly pripomínajú jej meno, pretože meno Margita, či Margaréta, má svoj základ v slove „perla“.

Perlový kríž vyrastá zo zvlneného pruhu, pripomínajúceho Ipeľ a pomenovanie obce – Vyškovce nad Ipľom.

S ohľadom na heraldické pravidlá erbovej tvorby, podľa ktorých je potrebné v erbe klásť kov na farbu, či farbu na kov, je vzhľadom na obsahovú náplň erbu najvhodnejšie sfarbenie znamenie strieborné a zlaté, štítové pole červené, čo je najvýznamnejšia heraldická farba, navyše korešpondujúca s martýrstvom sv. Margity.

Erb obce Vyškovce nad Ipľom má teda túto podobu:

V červenom štíte zo zlatého zvlneného brvna vyrastajúci zlatý ďatelinkový, perlami zdobený latinský kríž.
 

 Vlajka obce Vyškovce nad Ipľom

 

Vlajka obce Vyškovce nad Ipľom pozostáva z piatich pozdĺžnych pruhov vo farbách červenej (1/9), žltej (3/9), červenej (1/9), bielej (3/9) a červenej (1/9). Vlajka má pomer strán 2:3 a ukončená je tromi cípmi, t.j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu.

Pečať obce Vyškovce nad Ipľom je okrúhla, uprostred s obecným symbolom a kruhopisom OBEC VYŠKOVCE NAD IPĽOM.


 

webygroup

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

Interreg
Rowing in One River


2353369

Úvodná stránka