Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Oficiálna stránka obce Vyškovce nad Ipľom

Kultúra a šport

Vyčistime si Slovensko! (22.4.2014)

Prvý krát sa naša obec zapojila do akcie „Vyčistime si Slovensko“ v spolupráci s poslancom NRSR Józsefom Nagyom, ktorý spustil a podporoval akcie Vyčistime si Slovensko pri príležitosti Dňa Zeme (22. apríl). Zabezpečil pre našu obec igelitové vrecia na smeti a rukavice pre všetkých zúčastnených. V našej obci sa zúčastnilo približne 40 dobrovoľníkov, ktorý počas dopoludnia vyzbierali za 1 kontajner smetí z obce. Po dobre vykonanej práci vyhodnotil výsledok tejto akcie starosta obce Jozef Gyurkovics spolu s Józsefom Nagyon, ktorý odovzdal starostovi obce Diplom za účasť pri jarnom upratovaní Vyčistime si Slovensko organizovaného Občianskym združením Pro Regio z príležitosti Dňa Zeme. Starosta obce poďakoval všetkým prítomným za účasť a za ich pomoc.

Aj touto formou všetkým ďakujeme.


 

Deň obce 2013 (06.07.2013)

Leto v našej obci sa začalo tradične – Dňom obce. Aj po piaty krát sa spojili miestny občania, aby pripravili bohatý program na Deň obce 2013. Znova sa to všetko začalo na športovom ihrisku, kde už od skorého rána stavali stany, rozkladali stoly a lavice a pripravovali občerstvenia. 10 futbalových mužstiev sa pripravovalo na futbalové zápasy na malé bránky. Ani horúce počasie ich neodradilo od neustáleho behania za loptou. Víťazný pohár si mohlo domov zobrať družstvo na čele s Jožkom Urblíkom ml.
Tí, ktorých futbal nelákal, si mohli pozrieť výstavu starožitností zo zbierky Miroslava Zubnára. Ako to už býva zvykom, oficiálne otvorenie tohto dňa sa začalo svätou omšou v rímsko-katolíckom kostole, ktorú viedol Balga Zoltán a Boros Károly. Počas omše mohli prítomní počuť spievať miestny cirkevný zbor - skólu. Po nej nasledoval fascinujúci koncert speváckeho súboru zo Šiah – Musica Aurea na čele s dirigentom Gáborom Béresom. 
Potom sa strhla silná búrka a dážď akoby neprestával, ale ani to neodradilo ľudí od toho, aby počkali a keď sa už trochu vyjasnilo, hneď sa pokračovalo v programe na športovom ihrisku. Starosta obce – Jozef Gyurkovics predniesol príhovor, v ktorom poďakoval všetkým za pomoc, podporu, spomenul aj to, že napriek povodniam, ktoré postihli našu obec aj v tomto roku, sme sa vedeli postaviť na nohy a pripraviť program na Deň obce. Po príhovore starostu vystúpili deti z materskej školy vo vedení Bernadett Morvai, žiaci zo základnej školy za sprievodu Mgr. Kataríny Lőrinczovej, Nóriky Pásztorovej a Lívii Urbánovej. Humorné vystúpenie skupiny Signál z Ipeľského Sokolca rozosmialo všetkých. Úžas v tvárach ľudí vyvolala Boglárka Püspökiová svojou nezvyčajnou hrou na flaute. Po nej sa ukázali miestne mažoretky v ružovo-čiernom prestrojení so svojím perfektným vystúpením. Viedla ich Veronika Križanová. Ani miestna ženská skupina Csórésok nezaháľala a pripravila záujemcom bravúrne vystúpenie. Divákov uchvátili aj brušné tanečnice vo svojich pestrých šatách. Skupina B-verzia zahrala všetkým tie najznámejšie a najobľúbenejšie piesne. Zaslúžene dostali veľký potlesk. Po nich nasledoval koncert maďarskej skupiny Roy és Ádám trió. Tanečná zábava so skupinou De Luxe trvala až do rána. Všetci odchádzali domov spokojne a plní zážitkov. 


 

Hodová zábava (13.07.2013)

Stalo sa to tak, že starosta obce Jozef Gyurkovics objednal kapelu na hodovú zábavu, ale organizátori Dňa obce boli unavený, preto sa tento krát spojila miestna mládež a bravúrne zorganizovali takú hodovú zábavu, aká tu už dávno nebola. Pripravili nielen domáce hurky a klobásky, ale aj mastný chleba s cibuľou. O občerstvenie bolo perfektne postarané. Ľudia si mohli vybrať z pestrej škály alkoholických i nealkoholických nápojov. Skupina Orion hrala neprestajne do tanca a ľudí v kultúrnom dome len pribúdalo. Nakoniec sa zišlo vyše 150 hostí. Tanečný parket bol v jednom kuse zaplnený a ani jedna noha nezostala suchá. Aj ceny v tombole boli prekvapujúce, aj výhercovia nadšení. Slniečko už vychádzalo, keď aj posledný hostia odchádzali. Všetci boli uchvátení a už sa nevedia dočkať, kedy sa zorganizuje niečo podobné.


 

Tanečný dom ( 24.07.2013 – 29.07.2013)

V stredu 24.07.2013 k nám privítala tanečná skupina ľudového tanca z Maďarska – Vadrózsa. V našej obci mali 5 dňový tanečný tábor. Nacvičovali v kultúrnom dome za sprievodu živej hudby. Každý večer pozvali záujemcov na tanečný dom, kde sa mohli všetci naučiť základné kroky rôznych ľudových tancov. Tanečný dom uchvátil ľudí všetkých vekových kategórií. V piatok 26.07.2013 sa konalo predstavenie tejto tanečnej skupiny. Pódium sa len tak prášilo od rýchlych tanečných krokov fantastických tanečníkov. Diváci ich odmenili búrlivým potleskom. Hudobníci, ktorí ich sprevádzali boli tiež výnimoční. Hrali na base, citare a na husliach. Pre našu obec to bola česť privítať takýchto tanečníkov a hudobníkov. Dúfame, že prídu aj na budúce.


 

Súťaž vo varení rybacej polievky 2013 (03.08.2013)

Štvrtý ročník súťaže vo varení rybacej polievky sa uskutočnil znova pod mostom spoločne s maďarskou obcou Tésa za krásneho slnečného počasia.
Borková Andrea  už ráno zakúrila v peci v bývalej krčme, nakoľko vonku bolo len „biednych“ 35 stupňov, aby pripravila piecku na poobedňajšie pečenie pravého domáceho chleba a slaninovo-klobásových posúchov. Okolo obeda sa už chystali na varenie rybacích polievok miestny rybári, ale aj občania z obce Tésa. Do súťaže sa zapojila aj miestna mládež, na ktorú sme veľmi hrdí. Niektorí súťažiaci uvarili naozaj špeciálne rybacie polievky. Napriek tropickej horúčave nezaháľali ani domáce ženy, ktoré pripravili pre všetkých výborné strapačky obohatené pravou domácou bryndzou, ktorú urobila Adrika Gyurkovicsová. Žienky uvarili aj čerstvú sladkú kukuricu a vynikajúce lečo. Tuhársky František so svojou rodinou a priateľmi spravili baraní perkelt. Nechýbali ani pečené ryby, ktoré pripravil MUDr. Peter Borka, studené pivo a kofola, dobrá hudba, o ktorú sa postaral DJ Csaba Tuhársky. Večer dokonca Ladislav Šaš s manželkou upiekli kačacie stehná a vypekali sa aj lángoše. A keď to už všetko len tak vrelo a horúčava neustupovala, mnohí si zaplávali v Ipli, aby sa osviežili. Bolo už neskoro poobede, keď starosta obce Jozef Gyurkovics vyhodnotil spolu s komisiou súťaž a rozdal víťazom zaujímavé ceny. Radosť zúčastnených bola viditeľná.
Musíme uznať, že život pod mostom vo Vyškovciach nad Ipľom bol aj túto noc plný dobrého jedla a príjemných ľudí.
 


 

V. ročník medzinárodného folklórneho festivalu - 16.9.2012

     V našej obci Vyškovce nad Ipľom sa uskutočnil záverečný deň 5. ročníka medzinárodného folklórneho festivalu, s ktorým nás poverila Estera Juhászová.
Každí zvedavo očakával udalosť, lebo ako sme počuli: „niečo také ešte vo Vyškovciach nebolo“. O 10.00 hod. prišli hostia z Maďarskej Rákospaloti a z Pilisu. Začala sa príprava na svätú omšu, ktorá sa začínala o 11.00 hod. Pod vedením  vyznamenaného Szilvesztera Sikentáncza, vedúceho folklórneho tanečného súboru Szilas, si tanečníci obliekli ľudový kroj a s maďarskou vlajkou prichádzali do kostola. Medzi tým „Böbe hagyományőrző boltja“ vykladala svoje tradicionálne produkty, medzi ktorými  boli prekrásne vyšívané blúzky, tašky, ručne maľované suveníry a pod. Varga Kitti ponúkala na predaj tradicionálne svadobné doplnky . Na omši miestni obyvatelia spolu s hosťami, pozorne počúvali Vyškovského farára – Zoltána Balgu. Na koniec Fekete Éva zo Szilasu zaspievala prekrásnym hlasom pieseň k Bohu. Mnohých dojala až k slzám.
     Kultúrny program otvorili miestne mažoretky, po nich nasledoval pán starosta Jozef Gyurkovics, ktorý privítal všetkých prítomných. Nasledovala miestna spevácka skupina „Csórésok“, ktorá aj tento krát ukázala niečo nové.
     Čo nasledovalo po tom, bolo neobvyklé. Konala sa prehliadka tradicionálnych šiat v prevedení maďarských a miestnych mladých. Z mesta Pilis predvádzali: Varga Kitti , jej sestra Eszter a Magvasi Adrián. Z Vyškoviec nad Ipľom: Kapusníková Ibolya a Réka, Antal Nyustin Ágnes, Kováčiková Alžbeta a Kiss Kornél, Monika Gáliková a najmladšie „nevesty“: Červenáková Patrícia a Rebeka Kováčová. Predviedli vyšívané blúzky, ktoré sa hodia na každodenné nosenie ako aj na sviatky, krásne „ bocskai“ kostými a jedinečný „Kazinczi ujjas“ oblek.
     Kým sa slečny prezliekali na svadobnú prehliadku, prítomných očaril tanečný súbor Szilas, ktorí predviedol tance rôznych regiónov v charakteristických krojoch. Po obrovskom potlesku opäť ukázali miestne mažoretky svoj jedinečný tanec.
      Na prehliadke tradičných svadobných šiat sme mali možnosť vidieť prekrásne šaty pre nevesty, družičky a mladuchy. Prehliadku uzavrela v svadobných šatách, ktoré si sama navrhla Varga Eszter s priateľom, ktorý ju odprevádzal v bocskai obleku.
    Prítomní boli veľmi radi, že sa mohli zúčastniť v našej malej obci na takej obrovskej udalosti. Obecenstvo bolo hrdé na účinkujúcich a zároveň dojaté z vystúpenia miestnych i hostí.
     Dúfame, že touto cestou môžeme oživiť a žiť naše tradície, rozvíjať kultúru nášho okolia a v blízkom čase usporiadať podobné podujatia.


 

Súťaž vo varení rybacej polievky - 4.8.2012

        Tento rok sa vo Vyškovciach nad Ipľom uskutočnil aj tretí ročník súťaže vo varení rybacej polievky spoločne s maďarskou obcou Tésa. Domáce žienky hneď po príchode začali s prípravou bryndzových halušiek. Adrika Gyurkovicsová priniesla doma vyrobenú bryndzu, smotanu a slaninku a keď už v kotly začala vrieť voda, ženy rukami a s úsmevom vyrábali halušky. Ani súťažiaci nezaháľali a vzchopili sa, aby pripravili pre všetkých hladných i menej hladných výbornú rybaciu polievku. Nechýbali ani palacinky pečené na ohni, studené pivo podávané majiteľmi z Melody Café baru a dobrá nálada. Našli sa aj takí, ktorí sa okúpali v Ipli. 
       O skvelú hudbu a neskôr zábavné karaoke sa postarali dvaja členovia skupiny Emgeton. Zaspieval si aj starosta obce Jozef Gyurkovics. Do prípravy jedál sa zapojili aj poľovníci PZ Vyškovce a uvarili skvelú kapustnicu. Tuhársky Fratišek s rodinou a priateľmi pripravili baraní guláš. Ženská spevácka skupina z Vyškoviec nad Ipľom – Csórésok zaspievala svoj repertoár v úplne inom podaní, pretože všetky známe piesne humorne prepísali a ešte lepšie zaspievali, aby tak zabavili všetkých prítomných. Aj miestne mažoretky predviedli svoj nezabudnuteľný výkon a s elánom zabávali publikum.
          Medzičasom všetci prítomní dostali jednu mincu a po ochutnávke rybacích polievok dali tú svoju mincu tomu, koho polievka im najviac chutila. Takže sa každí mohol zapojiť a svojim hlasom vyhodnotiť súťaž. Až potom starosta obce vyhlásil výhercov súťaže vo varení rybacej polievky. Nikto však neodišiel domov s prázdnymi rukami. Občania z obce Tésa pripravili všetkým ručne zdobené chňapky.
            Ako plynul čas, tak prichádzalo viac a viac ľudí. Peter Borka vypekal ryby, miestne ženy uvarili kukuricu a piekli zemiakové lokše. Večer sa upiekli aj lángoše. Atmosféra sa stále stupňovala, nebolo takej nohy, ktorá by si nezatancovala na čerstvo pokosenej tráve pod nebom plnej hviezd v spoločnosti rodiny, známych a priateľov. Konečne sa mohli zabaviť aj organizátori a museli uznať, že sa im aj táto udalosť perfektne vydarila.


 

„Svetové“ obecné slávnosti vo Vyškovciach nad Ipľom - 07.07.2012

        Štvrtý krát sa spojili vyškovčania, aby aj tento rok usporiadali obecné slávnosti a poskytli nezabudnuteľné zážitky pre všetkých návštevníkov obce. Tradíciou sa stalo, že sa obecné slávnosti konajú prvú júlovú sobotu a každý rok sa usporiadatelia snažia zvýšiť úroveň tejto udalosti. Tak sa stalo aj tento rok: na športovom ihrisku sa od rána pracovalo, okolo pódia ako hríby vyrástli stany, objavili sa kotle a hrnce, a začali sa čapovať aj prvé pivá. Ako je to už zvykom, obecné slávnosti sa začali svätou omšou, ktorú celebroval čerstvo zvolený farár tunajšej obce Balga Zoltán. Po omši mažoretky z Tekovských Lužian otvorili futbalový turnaj. Chlapci napriek silnému slnku hrali vynikajúco, aj keď vedeli, že nejde o život, ale skôr o oddych a o priateľský turnaj. Športový pohár si nakoniec zobralo domov štúrovské futbalové mužstvo na čele s Urblíkom Szabolcsom.
        Napriek tomu, že sa kultúrny program začal len poobede, ľudia sa nemali možnosť nudiť, pretože v budove obecného úradu boli výstavy obrazov maliarov z Vyškoviec: Jozefa Lőrincza, Lajosa Kassaiho a Petra Piatrika a záujemci si mohli pozrieť aj poľovnícku výstavu. Ani domáce žienky nezaháľali – vysvitlo to na prízemí budovy, kde Sabína Póšová zorganizovala výstavu zákuskov. Ako aj predchádzajúci rok, tak aj tento rok, väčšina gazdiniek prispela svojimi obľúbenými lahôdkami k slávnostnej nálade a za to dostala každá z nich drobný darček.
         Poobede sa v parku pri kostole zhromaždili vystupujúci a hostia a za pochodu Vyškovských mažoretiek, sa sprievod pohol na športové ihrisko. Jozef Gyurkovics, starosta obce otvoril svojou slávnostnou rečou kultúrny program a poďakoval sa všetkým, ktorý akoukoľvek formou pomohli a prispeli k tomu, aby doteraz len na papieri napísaný program ožil. Po slávnostnom otvorení vystúpili najmenší – škôlkári a školáci, aby ukázali ako sa pripravili na obecné slávnosti. Po nich nasledovalo vystúpenie skupiny z Kemence s ukážkou ich ľudových zvykov a hneď na to sa diváci ocitli v modernej dobe, pretože im miestne mažoretky ukázali, čo ich naučila Veronika Križanová.  Auróra Daniela Perez Gyurovicsová latinskou melódiou zabávala divákov, neskôr na pódium vstúpili deti zo Základnej umeleckej školy zo Šiah na čele s Viktorom Ballom. Potom nasledovali  s rozcvičkou dôchodcovia zo Šiah, ktorí divákom aj zaspievali v sprievode harmonikára Ľudovíta Pintéra. Po dôchodcoch zohrali hlavnú úlohu deti, pretože im spoločnosť Kuttyom-Fitty zahrala bábkové divadlo a oni krčiac sa pred pódiom sledovali rozprávku. Ako išiel čas, a míňali sa speváci a tanečníci, tak sa stupňovala nálada na hľadisku. Ženy z Vyškoviec nad Ipľom založili spevácku skupinu Csórésok, ktorá si naozaj zaslúžila obrovský potlesk divákov. Ženy boli oblečené do krojoch a všetkých zabávali známymi piesňami. Po nich sme mohli počuť Daniela Köpönceiho s jeho akustickou gitarou. Tento mladý chalan zahral a zaspieval mnohým známe domáce i zahraničné piesne. Večer uzatvárali zaujímavé koncerty. Najprv to bola skupina Emgeton a po nich už legendárna šahanská rocková kapela W-rock. Ozajstná pýcha zaplavila srdcia vyškovčanov, že k nim zavítali dve skvelé speváčky. Hlas Balla Réky nebude dlho neznámi, veď sa prihlásila aj do maďarskej súťaže, kde sa zatiaľ úspešne drží. Keď sme sa už dostali k vrcholu večera, miesto pred pódiom sa úplne zaplnilo, nadšené publikum s obrovskými ováciami vítalo speváčku, výherkyňu 5. Megasztár súťaže Tolvai Renátu. Umelkyňa vytvorila fantastickú atmosféru, ľudia pred pódiom spievali spolu s ňou. A to sa ešte tento deň neskončil, pretože Štefan Nemcsok a skupina Deluxe do rána vyhrávali. Organizátori a hostia odchádzali v noci spokojne domov. Návštevníci boli plní nezabudnuteľných zážitkov a organizátori – úplne unavení vyškovčania mohli kľudne povedať: znova sa nám podarili „svetové“ obecné slávnosti.
 


 

2. Hrkovský pohár MOTOCROSS

V sobotu 23. júla 2011 sa konal 2. ročník pretekov v motocrosse v obci Hrkovce - vinice. Pretekárov a priaznivcov motocrosu vítali organizátori s traťou a atmosférou, ktorá sa prinajmenšom vyrovnala súťažiam organizovaným na vrcholových podujatiach. Súťažilo sa v 4. kategóriách a to nasledovne:                JUNIOR, HOBBY 1, HOBBY 2, PROFESIONÁL

Súťažiacich rozhodcovský tím na základe výsledkov  z tréningových rozjázd rozdelili do už spomínaných kategórií. Prihlášku podalo vyše 70 pretekárov z ktorých sa zaregistrovalo 45.  Našu obec reprezentovali dvaja nadšenci motocyklového ošialu a to Dávid Gyurkovics v kategórii HOBBY 1 na motocykli YAMAHA 250YZ a Tomáš Uhor  v kategórii HOBBY 2 na motocykli YAMAHA YZ426. Treba však na úvod dodať, že obaja sa postavili na svoje prvé preteky v živote. Strach a nervozita z prvého profesionálneho vystúpenia chalanom zväzovala žalúdok aj ruky ale adrenalín na štartovej čiare z nich vybičoval pretekárov s veľkím P.  Chalani sa nedali zahambiť a aj napriek premiére predviedli priam ukážkové jazdy a skoky na ktoré aj sám moderátor podujatia niekoľkokrát upozornil návštevníkov podujatia. Po prvých rozjazdách všetkých kategórii nasledovalo exhibičné predstavenie jazdcov na štvorkolkách počas ktorých jazdci mali krátky čas na oddych a relax pred druhou rozjazdou. Na štartovú čiaru sa jazdci stavali podľa výsledkov z prvej jazdy. Obaja naši pretekári úspešne a ukážkovo zvládli aj druhé kolo a s rozvahou profíkov so svojimi strojmi hrdo prefrčali pod cieľovou vlajkou.                                                                                                             Po závodení dav fanúšikov  blahoželal našim pretekárom a spoločne sa s nimi tešili z úspešne zvládnutých pretekov. Ďakujeme Vám chalani za dôstojnú reprezentáciu obce Vyškovce nad Ipľom na týchto pretekoch, ďakujeme Vám Vyškovčania, sme na Vás patrične hrdí.                   admin.                     

Obrázky z podujatia nájdete vo fotogalérii                    

 


 

Deň obce 2011

Dňa 9. júla 2011 sa v našej obci konal Deň obce.
O 9.30 sa začala svätá omša v rímsko-katolíckom kostole, ktorú celebroval Balga Zoltán.
Od 10.30 sa odohrali zápasy na futbalovom ihrisku na malé bránky, kde sa zúčastnilo 6 mužstiev za pomoci Jána Köpönceioho, Júliusa Tótha a Kristiána Kovácsa. Pokým prebiehali zápasy na jednej strane ihriska, Katarína Šomlová vystúpila na pódium ešte s niekoľkými členmi zumby zo Šiah a zapojili tak divákov do neuveriteľnej zumby. Napriek horúčave si zacvičilo mnoho žien, dievčat a detí. Medzitým prebiehala aj jazda zručnosti s osobnými vozidlami s Maťó Ambrózom a Tiborom Kapusníkom. Do nej sa zapojil aj 10 ročný Adrián Gyurkovics, ktorý perfektne zvládol všetky úskalia trate. Deti sa s radosťou zapojili aj do výroby predmetov ľudovoumeleckých výrobkov za pomoci Moniky Jámborovej a jej kolegíň. Počas celého dňa si deti užívali jazdu na kolotočoch.
Výstava zákuskov a pečív od domácich gazdiniek mala veľký úspech. Do tejto výstavy sa zapojilo mnoho žien a dievčat, a vďaka tomu bola naozaj krásna.

Starosta obce spolu s  manželkou Adrianou Gyurkovicsovou a zástupkyňou starostu Marikou Križanovou navštívili v domácom prostredí našich štyroch najstarších občanov, ktorým  na pamiatku darovali pamätný list pri príležitosti 755 výročia 1. písomnej zmienky o obci.

O 16.00 sa zišli občania obce v parku, kde pri príležitosti 755 výročia prvej písomnej zmienky o našej obci a 200 výročia odovzdania kostolnej veže Rebeka Kovácsová predniesla báseň, Daniel Köpöncei zaspieval a zahral na gitare, Balga Zoltán predniesol slávnostný príhovor a potom starosta obce Jozef Gyurkovics spolu s Veronikou Križanovou, oblečenou v kroji slávnostne zavesili veniec na stenu kostolnej veže. Po tomto dojímavom obrade sa slávnostný sprievod v doprovode koča ťahaného koňmi presunul na športové ihrisko, pričom Veronika Križanová niesla erb obce, Urblík Szabolcs niesol obecnú zástavu, deti miestnej materskej školy boli oblečené v krojoch a Pintér Ľudovít vyhrával na harmonike.

Na pódium vystúpila s krásnou básňou Csilla Köpönceiová, ktorá potom po celý zvyšok dňa spolu s Annamáriou Setény Jakuš moderovali celé kultúrne podujatie. Starosta obce Jozef Gyurkovics slávnostne otvoril Deň obce svojim príhovorom, po ňom vystúpili: miestna škôlka a škola, Čemadok Kosihy nad Ipľom, Klub dôchodcov Šahy, Kristína Jezsóová, tanečná skupina s hip hop tancom, citarová skupina Sazdice, Köpöncei Danyho školská kapela a rocková skupina B-verzió.

Do karaoke party sa zapojili mnohí z nás a v prestávke, keď sa z reproduktorov ozvala hudba volajúca ľudí do tanca, do skorého rána sme neopustili tanečný parket.

 


 

webygroup

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

Interreg
Rowing in One River


2353386

Úvodná stránka